0212 843 62 59 info@pekercocukgelisim.com

Dil & Konuşma Destek Çalışma Programları

GECİKMİŞ KONUŞMA DESTEK PROGRAMI

Çocuğun konuşması yaşından beklenenden çok geri ya da konuşma gelişimi açısından çok daha yavaşsa, veya hiç konuşma gerçekleştirmiyorsa “gecikmiş konuşma” olarak adlandırılır.

Dil ve konuşma gelişimi bebek doğduğu andan itibaren başlayıp devam eden bir süreçtir. Gelişim sürecinin her evresinde çocuğun çıkarması gereken sesler ve gerçekleştirmesi beklenen sözel davranışlar farklıdır. Genel olarak çocuklar bu evreleri aynı yaşta tamamlarlar. Bu yaş evrelerinde çocuk gerçekleştirmesi gereken konuşma becerisini göstermiyorsa gecikmiş dil ve konuşma destekleyici programına ihtiyaç vardır.

Çocuğun pedagojik ve gelişimsel alanlarını da göz önünde bulundurarak uzman terapistin hazırladığı dil gelişim destek programı çalışması doğrultusunda etkileyici ve başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

SES BOZUKLUKLARI DESTEK PROGRAMI

Çocuklarımızda birçok nedene bağlı gelişen ses bozuklukları oluşabilmektedir. Ve iletişim bozukluğuna sebebiyet açabilmektedir. Bu dönemde iletişim bozuklukları yani çocukluk döneminde sosyal, kişisel ve akademik başarılarını olumsuz etkileyerek gelişimlerinde bazı sorunlara yol açabilir.

Bu süreçte ebeveynlerin çocukların yaşadığı ve yaşabilecekleri zorlukların farkında olup alanında uzman terapistlere erken dönemde başvurmaları önemlidir. Terapistin bu süreçte uygun terapi programlarıyla danışmanlık vermesi ile beraber i başarılı sonuçlara ulaşılması sağlamaktadır.

ARTİKÜLASYON BOZUKLUKLARI DESTEK PROGRAMI

Çocuğun belirli sesleri üretmede güçlük yaşaması veya yanlış üretmesidir. Artikülasyon problemleri konuşma seslerinin şekillendirilmesini sağlayan organlardaki (diş,dil, damak, çene gibi) herhangi bir anatomik-fizyolojik yetersizliğe bağlı olmaksızın yanlış öğrenme sebebi ile de artikülasyon problemleri görülebilir. Erken müdahale edilmediği taktirde yetişkinlik döneminde de görülmesi büyük olasılıktır.

Artikülasyon bozukluğu olan çocukların tedavisinde terapistler tarafından uygulanan ilgili testler ve yapılan değerlendirmeler sonucunda çocuğun sesletemediği konuşma sesleri tespit edilir. Ve bu doğrultuda her çocuğa özel olarak artikülasyon bozukluları terapi programı geliştirilir ve uygulanır.

Gelişimsel ve pedagojik alanlarda sağlıklı, sorumluluk sahibi çocuklar yetiştirmek için doğru yönlendirmelere ihtiyaç duyuyorsanız Peker Çocuk Gelişimi & Psikolojisi Danışmanlık Merkezi olarak her zaman sizlerleyiz…

Hızlı Randevu Formu

    X